Projekti
-
Centar izvrsnosti za bioprospekting mora - BioProCro' u svojstvu suradničke institucije (nositelj projekta IRB-Zagreb)
- BioProCro, Znanstveni centar izvrsnosti: BioProCro jedinstveni je trans-disciplinarni centar za biotehnološko istraživanje Jadranskog mora u Republici Hrvatskoj, izrađen na čvrstom temelju znanstvene izvrsnosti stručnjaka s Instituta Ruđer Bošković, Sveučilišta u Splitu (Kemijsko-tehnološki fakultet), Zagrebu (Prehrambeno-biotehnološki fakultet), Rijeci (Odjel za biotehnologiju, Centar za visokopropusne tehnologije) i Osijeku (Prehrambeno-tehnološki fakultet). BioProCro centar okuplja međunarodno priznate istraživačke grupe u području biotehnologije, kemije, farmakologije, mikrobiologije, procesnog inženjerstva, ekologije, a ovakva integracija istraživačkih grupa u jedinstven, moderan centar doprinijet će inovativnim istraživanjima bioaktivnih spojeva i materijala hrvatskog Jadrana. Bioprospecting kao novi koncept održivog korištenja biološke raznolikosti može osigurati prihode za zemlje u razvoju, te u isto vrijeme dati poticaj za očuvanje bioloških resursa i biološke raznolikosti. Centar će djelovati kao platforma koja ujedinjuje dislocirane stručnjake i fragmentirana istraživanja biotehnologije u Hrvatskoj, što će omogućiti učinkovitije korištenje postojeće opreme, akumuliranog znanja, stručnosti i ljudskih resursa koji su potrebni za biotehnološko istraživanje mora. Istraživanje će obuhvatiti screening, profiliranje biološke i kemijske raznolikosti, ektrakciju, karakterizaciju bioaktivnih spojeva, sintezu, testiranje na modelnim organizmima, bioinformatičke analize, testiranje proizvoda i prototipa te njihov konačan transfer u industriju i gospodarstvo.
- Popis opreme
- Bilaterlani projekt s Tehničkim sveučilištem u Beču „Primjena –omics tehnologija temeljenih na spektrometriji masa u karakterizaciji produkata važnih u biotehnologiji i agronomiji zajedno s IRB-Zagreb.
- Istraživačko-razvojni projekt u suradnji s tvrtkom Genos d.o.o. iz Zagreba „NOVA GENERACIJA VISOKOPROTOČNIH GLIKO-SERVISA“ (Koordinator projekta za CVT prof. Sandra Kraljević Pavelić) (shema financiranja: Strukturni i investicijski fondovi - Europski fond za regionalni razvoj, potprogram „Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja“ Referentna oznaka: KK.01.2.1.01).
- Klinička studija financirana od tvrtke Panaceo International Active Mineral Production GmbH „Effect of PMA zeolite on bone metabolism: Experimental and clinical study (TOP 3)“ (voditelj projekta prof. Krešimir Pavelić)
- Klinička studija i istraživanje „EVALUATION OF PMA-ZEOLITE EFFECTS ON THE DYSBIOSIS AND INFLAMMATION IN PATIENTS WITH UNCONTROLED CROHN DISEASE“ financirana od tvrtke Panaceo International Active Mineral Production GmbH, Austrija (voditelj projekta prof. Sandra Kraljević Pavelić)
- Sporazum o suradnji s Gradom Kastvom i Udrugom prijatelja ruž, grozje i vina "Belica na projektu "Kategorizacija vina belice uz pomoć masene spektrometrije mediji